نمونه نقشه utm

 

نمونه نقشه utm

نقشه یو تی ام، نقشه ای با مختصات جهانی است. و با تهیه این نقشه موقعیت هر نقطه به صورت منحصر به فرد به دست می آید. با تهیه نقشه یو تی ام برای ملک، موقعیت دقیق و منحصر به فرد ملک به دست می آید. و هیچ ملکی با این مختصات وجود ندارد همچنین با تهیه این نقشه مساحت و ابعاد دقیق ملک با دقت سانتی متری به دست می آید.

تهیه این نمونه نقشه utm را حتما به یک متخصص مانند کارشناس رسمی دادگستری بسپارید. و هرگز به افراد غیر متخصص مراجعه نکنید زیرا در آن صورت نقشه تهیه شده با دقت پایین به دست می آید. و دوباره مجبور به تهیه نقشه یو تی ام خواهید شد.

متخصص برای اینکه بتواند نقشه یو تی ام را تهیه کند، از دو روش متفاوت استفاده می کند. یکی از این روش ها که دقت بالایی دارد استفاده از جی پی اس دو فرکانسه می باشد. کارشناس در این روش به صورت مستقیم مختصات یو تی ام گوشه های ملک را برداشت خواهد کرد. و در نهایت با اتمام برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام با نرم افزار اتوکد انجام می شود. سپس این نقشه چاپ و مهر و امضا می شود.  و قابل ارائه به ادارات و سازمان ها خواهد بود.

نقشه یو تی ام utm

یو تی ام مخفف universal transverse Mercator coordinate system به معنی سامانه مختصات جهانی مرکاتور معکوس می باشد. نقشه یو تی ام به یک سیستم تصویر بر روی سیستم مختصات کارتزین دو بعدی گفته می شود. به جهت تعیین موقعیت جغرافیایی یک نقطه بر روی زمین این نقشه تهیه می شود. در صورتی که نقشه یو تی ام برای ملک تهیه شود در نتیجه موقعیت دقیق ملک حاصل می شود. به طوری که ملکی با موقعیت ملک بر روی زمین نمی توان یافت. نقشه یو تی ام به جهت معلوم نمودن موقعیت دقیق ملک انجام می شود. این نقشه شامل موارد زیر است:

 • موقعیت مکانی ملک
 • متراژ دقیق ملک
 • مساحت دقیق عرصه ملک
 • مساحت دقیق اعیان ملک
 • حدود و همسایگی ملک
 • درج اطلاعات دیگر که اداره در خواست می کند

زمان و هزینه تهیه نقشه یو تی ام

نمی توان زمان دقیقی را برای تهیه نقشه یو تی ام تعیین نمود. در واقع تهیه نقشه یو تی ام به عوامل مختلفی از جمله مساحت ملک، مرز های نامنظم، موقعیت ملک، پستی بلندی های زمین و .. بستگی دارد. در واقع با افزایش مساحت ملک زمان تهیه نقشه یو تی ام نیز افزایش می یابد. همچنین تجهیزات نقشه برداری و تجربه کارشناس در تعیین زمان تهیه نقشه یو تی ام اثر می گذارد. هزینه تهیه نقشه یو تی ام نیز بر طبق تعرفه محاسبه می شود. در واقع هر ساله سازمان نقشه برداری تعرفه ای از هزینه نقشه برداری ارائه می دهد. اما هزینه این نقشه متغیر است و به عواملی از جمله مساحت و متراژ ملک بستگی دارد. تهیه این نقشه را می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد.

مزایای تهیه نقشه یو تی ام

با تهیه نقشه یو تی ام اطلاعات فنی ملک با دقت بالا حال می شود. همچنین تهیه این نقشه مزایای بسیاری نیز دارد. این مزایا شامل:

 • پیشگیری از تعارض و تجاوز ملک ها به هم
 • آسان شدن جانمایی ملک و تطبیق دادن املاک
 • جلوگیری از جابه جایی پلاک ها
 • کاهش اختلافات ملکی
 • ممکن بودن بررسی دقیق موقعیت ملک
 • معلوم شدن مساحت با دقت سانتی متری
 • ثبت اطلاعات دقیق ملک در سیستم کاداستر

اخذ جواز ساخت برای شهرداری

شهرداری برای صدور جواز ساخت مدارک و نقشه هایی را در خواست خواهد کرد. این نقشه ها به نقشه های مصوب شهرداری معروف هستند و در موقعیت های مختلف ممکن است هر یک از این نقشه ها در خواست کردد. یکی از این نقشه ها نقشه یو تی ام دو هزارم است. در واقع قبل از آغاز ساخت و ساز لازم است مدارکی را تهیه نمود و به شهرداری ارائه داد. و جواز ساخت را از شهرداری اخذ نمود.

برای تهیه نقشه یو تی ام دو هزارم برای اخذ جواز ساخت لازم است به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرده شود. نقشه یو تی ام به دو روش تهیه می شود یکی از این روش ها استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه است. کارشناس به کمک یکی از این روش ها نقشه یو تی ام را تهیه خواهد کرد. در ادامه با ارائه این نقشه به شهرداری، جواز ساخت صادر خواهد شد. بعد از صدور جواز ساخت ساخت و ساز به صورت قانونی قابل انجام خواهد بود. با تهیه این نقشه پس از ساخت مشکلات و ناهماهنگی بین نقشه معماری و وضع موجود به چشم نمی خورد.

همچنین شهرداری ممکن است پیش از ساخت و ساز دستور تهیه نقشه دو خطی را بدهد. و زمانی این نقشه در خواست می گردد. که ابعاد و مساحت سندی و وضع موجود مغایرت داشته باشند. و با تهیه این نقشه این مشکل پیش از ساخت حل می شود.

نقشه یو تی ام اخذ سند تک برگ

امروزه اسناد تک برگ سند رسمی کشور است که از جانب اداره ثبت اسناد صادر می شود. تمامی معاملات با سند تک برگ انجام می شود همچنین از آنجایی که اسناد قدیمی معایبی دارند. بسیاری از افراد مایل به تعویض سند دفترچه ای به سند تک برگ هستند. برای اینکه بتوان سند تک برگ اخذ کرد لازم است به اداراه ثبت اسناد درخواست اخذ سند تک برگ داد. در نتیجه برای اخذ سند تک برگ می بایست مدارک و اطلاعاتی در اختیار اداره ثبت اسناد قرار داده شود. یکی از مدارک لازم و ضروری نقشه یو تی ام می باشد. برای اینکه بتوان نقشه یو تی ام تهیه نمود می توان به یک فرد با صلاحیت مراجعه کرد. لازم به ذکر است که اداره ثبت اسناد این نقشه را تنها با مهر و امضای یک فرد متخصص و معتبر قبول خواهد کرد. برای تهیه نمونه نقشه utm می توان به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمود. تا این نقشه با دقت بالا و فرمت استاندارد اداره ثبت اسناد تهیه شود.

نقشه یو تی ام اخذ سند تک برگ

نقشه یو تی ام اخذ سند تک برگ

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما