تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ

تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ

امروزه اسناد رسمی که از اداره ثبت اسناد صادر می شود تک برگی می باشد. در گذشته اسناد به صورت دفترچه ای وجود داشت. بعد از سال 1390 سند رسمی صادره اداره ثبت اسناد تک برگی می باشد.

امروزه هنوز املاکی با سند قدیمی وجود دارد. در نتیجه لازم است اقداماتی انجام شود و برای این املاک سند تک برگی اخذ نمود. در حقیقت اسناد قدیمی معایبی دارد و لازم است در کمترین زمان تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ انجام شود.

اسناد قدیمی قابل جعل می باشد، دقت پایینی دارد، اطلاعات فنی ملک در آن درج نشده است، دست نویس و نا خوانا می باشد. به جهت تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ لازم است مدارکی همچون نقشه یو تی ام را تهیه نمود. و به اداره ثبت اسناد ارائه نمود.

برای تهیه این نقشه باید به فردی مانند کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمایید زیرا مهر و امضای وی مقبول اداره ثبت اسناد می باشد. این متخصص برای تهیه این نقشه ابتدا با استفاده از جی پی اس دو فرکانسه گوشه های ملک را برداشت خواهد نمود. و سپس ترسیم نقشه یو تی ام با استفاده از نرم افزار های دقیق و مخصوص انجام می شود. در نهایت این نقشه به همراه مدارک و اطلاعات دیگر به اداره ثبت ارجاع داده خواهد شد. در نتیجه اداره ثبت اسناد سند تک برگی را صادر خواهد کرد و اطلاعات ملک در سیستم کاداستر ثبت می شود.

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام دقت بالایی دارد. این نقشه نقشه ای با مختصات جهانی است. ویژگی مهم نقشه یو تی ام تعیین موقعیت دقیق هر نقطه بر روی زمین می باشد. امروزه این نقشه از جانب ادارات مختلف همچون اداره ثبت اسناد این نقشه را در خواست می کند. با تهیه نقشه یو تی ام مختصات یو تی ام کنج ها معلوم می گردد. برای تهیه نقشه یو تی ام حتما لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی متخصصی است که می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید.

معایب اسناد قدیمی

  • امنیت پایین در برابر جعل: جعل اسناد قدیمی بسیار راحت تر از اسناد تک برگی می باشد. در اسناد تک برگی هولوگرام درج شده است. و همین اعتبار سند می باشد. که این امر امنیت سند را بالاتر می برد.
  • وجود یک سند برای شرکا: در اسناد قدیمی تنها یک دفترچه وجود دارد. که نام تمامی مالکین در آن ثبت می شد. همین امر باعث بروز مشکلاتی برای شرکا می شد. در نتیجه با حدا شدن صفحات سند اثبات مالکیت برای شرکا سخت می شد. در اسناد تک برگی اما برای تمامی مالکین مشاعی ملکی نسبت به سهمشان در سند تک برگی مجزا صادر می گردد.
  • اسراف در استفاده از کاغذ: سند های منگوله دار در قالب دفترچه ای صادر می شدند. و ممکن بود صفحات آن به بیش از 10 صفحه برسد. در اسناد جدید تنها یک برگ که مشخصات مالک در آن درج شده است. صادر می گردد.
  • تحویل به مراتب سخت تر: صدور سند تک برگی توسط اداره ثبت اسناد انجام می شود. و از طریق اداره پست ارسال می شود. اما نقل و انتقال سند منگوله دار باحضور دو نفر یعنی خریدار و فروشنده و سند مالکیتشان در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود.
  • نبود اطلاعات دقیق و کروکی از ملک: در سند ملگوله دار کروکی از ملک مربوطه نبود. و صرفا مختصات اراضی و شهری ملک در آن درج شده بود. اما در سند تک برگی کروکی ملک با پلاک ثبتی درج شده است.

مزایای سند تک برگی

  • ایمن بودن سند تک برگی: این اسناد امنیت بالایی دارند. و طوری طراحی شده اند. که جعل آن به راحتی ممکن نمی باشد.
  • دقت اسناد تک برگی: این اسناد به صورت مکانیزه صادر می شود. و در نتیجه خطا در آن کم می باشد و در نهایت دقت بالایی دارد.
  • صدور سیستمی: صدور این اسناد در اداره ثبت اسناد به صورت الکترونیکی و مکانیزه انجام می شود. در آن به طور دقیق و کامل مشخصات مالک درج شده است.
  • درج کامل اطلاعات ملک: در این سند اطلاعات مربوط به ملک همچون شماره قطعه، مساحت ملک، پلاک ثبتی اصلی و فرعی، نوع کاربری، کد پستی، کروکی ملک، شماره ثبتی، شماره و سمت طبقه و .. می باشد.
  • صرفه جویی در مصرف کاغذ: سند های قدیمی تعداد صفحات بالایی داشتند. و همیت امر باعث می شد. که مصرف کاغذ بیشتر شود. اسناد تک برگی حجم کمی کاغذ می برد. و این باعث می شود. که کاغذ کمتری مصرف شود.

اخذ سند تک برگی برای املاک دارای سند قدیمی

امروزه اسناد تک برگی جایگزین اسناد قدیمی شده است. در حقیقت اسناد قدیمی دفترچه ای ایراداتی دارد. در اسناد قدیمی اطلاعات فنی ملک درج نشده است، این اسناد قابل جعل می باشد. و همچنین اطلاعات در آن دقت بالایی ندارد. این اسناد از آن جهت که دست نویس می باشد در نتیجه نا خوانا می باشد

به دلیل وجود معایب اسناد قدیمی ملک در نتیجه اسناد تک برگی به وجود آمدند. اسناد تک برگی که مشکلات و عیوب اسناد قدیمی را ندارد. این اسناد دقت و امنیت بالایی دارند. و اطلاعات دقیق فنی ملک در آن درج شده است.

به جهت تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ از اداره ثبت اسناد لازم است مدارکی را تهیه نمود. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام می باشد. نقشه یو تی ام در خواست می شود تا در نتیجه اطلاعات فنی دقیق ملک معلوم گردد.

به جهت تهیه نقشه یو تی ام می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. برای تهیه نقشه یو تی ام از عرصه ابتدا نقشه برداری با استفاده از تجهیزات دقیق همانند جی پی اس دو فرکانسه انجام می شود. و سپس نوبت به ترسیم نقشه با دقت بالا و فرمت مورد نظر اداره ثبت اسناد می رسد. بنابراین طبق اطلاعات با استفاده از اتوکد نقشه یو تی ام ترسیم و چاپ می گردد. نقشه تهیه شده به اداره ثبت اسناد ارائه می شود. و در نتیجه سند تک برگی برای ملک صادر می شود.

اخذ سند تک برگی برای املاک دارای سند قدیمی

اخذ سند تک برگی برای املاک دارای سند قدیمی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما