دفتر فنی تهیه و طراحی نقشه های utm یو تی ام

دفتر فنی تهیه و طراحی نقشه های utm یو تی ام

نقشه یو تی ام امروزه از جانب ادارات و سازمان ها در خواست می شود. و در نتیجه برای انجام امور ثبتی و سندی ملک کاربرد دارد.

اسنادی که اداره ثبت اسناد صادر می کند سند تک برگی می باشد. در اسناد تک برگی اطلاعات حقوقی فنی ملک درج شده است. این اسناد امروزه جایگزین سند قدیمی شده اند. برای اینکه بتوان سند قدیمی ملک را تعویض کرد و سند تک برگی را اخذ نمود لازم است مدارکی را تهیه نمود. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام می باشد. برای تهیه نقشه یو تی ام مراجعه به فردی متخصص ضروری می باشد. بنابراین می توان به دفتر فنی تهیه و طراحی نقشه های utm یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمود. این سند دقت و امنیت بالایی دارد و به راحتی قابل جعل نمی شود و همین ویژگی های مثبت این سند باعث شده است که جایگزین سند قدیمی شود.

نقشه برداری یو تی ام از عرصه ملک برای تهیه نقشه یو تی ام به این صورت انجام می شود. که ابتدا با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج ها برداشت می گردد. سپس با اتمام برداشت مختصات یو تی ام از کنج ها نوبت به ترسیم نقشه یو تی ام فرامی رسد این نقشه با استفاده از اتوکد و یا نرم افزار های مشابه ترسیم و چاپ می گردد. در ادامه این نقشه مهر و امضا می شود و قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود.

سپس با ارائه تمامی مدارکی که در خواست می گردد سند تک برگ برای ملک صادر می شود.

نقشه یو تی ام utm

امروزه موضوعاتی که در رابطه با املاک مورد بحث است نقشه یو تی ام می باشد این نقشه از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می شود. نقشه یو تی ام نقشه ای می باشد که با تهیه آن متراژ، مساحت، موقعیت دقیق ملک معلوم می شود.

برای تهیه این نقشه می توان به دفتر فنی تهیه و طراحی نقشه های utm یو تی ام  مراجعه نمود. در واقع تهیه این نقشه تنها از عهده یک فرد متخصص بر می آید تا در نتیجه با کیفیتی بالا فراهم شود.

کاربرد های نقشه یو تی ام utm

بسیاری از ادارات و سازمان های مربوط به املاک ممکن است به نقشه یو تی ام ملک احتیاج پیدا کنند. این ادارات شامل اداره ثبت اسناد، شهرداری، اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، اداره گاز و برق و … می باشد. این نقشه همچنین به عنوان تامین دلیل برای حل اختلافات ملکی کاربرد دارد و ممکن است از طرف مراجع قضایی در خواست گردد. بسیاری از این سازمان ها از مزایای بسیار این نقشه ها اطلاع دارند و برای به روز رسانی سیستم های خود و امور مختلف این نقشه را از مالکین در خواست می کنند.

در واقع اداره ثبت اسناد نقشه یو تی ام را به جهت تبدیل سند قدیمی به تک برگی، تصحیح سند ملک، اخذ سند ملک قولنامه ای در خواست می کند. همچنین شهرداری به جهت صدور جواز ساخت نقشه یو تی ام را در خواست می کند تا به موقعیت ملک پی ببرد.

نقشه یو تی ام برای ملک قولنامه ای ماده 147

به طور کلی ممکن است افراد موفق به اخذ سند تک برگی ملک قولنامه ای نشوند. در واقع ممکن است به دلیل موانع قانونی مالکین موفق به اخذ سند تک برگی ملک خود نشده باشند. و ملک قولنامه ای باقی مانده باشد.

در نتیجه به جهت اخذ سند تک برگی ملک قولنامه ای لازم است بر طبق ماده 147 و 148 اقدام نمود. بر طبق قانون تعیین تکلیف اراضی ماده 147 و 148 لازم است شرایطی وجود داشته باشد. بر طبق این قانون املاک و اراضی می بایست دارای سابقه ثبتی باشد و بنا در آن قبل از 1370 ساخته شده باشد. همچنین می بایست ملک دارای حدود اربعه معلومی باشد. در نتیجه اگر که دسترسی به مالک رسمی ملک ممکن نباشد با توجه به این قانون می توان سند تک برگی برای ملک اخذ نمود. برای اخذ سند تک برگی لازم است مدارکی از جمله نقشه یو تی ام تهیه شود.

برای تهیه این نقشه حتما باید به فردی متخصص مراجعه گردد و افراد غیر متخصص از عهده تهیه این نقشه با دقت بالا بر نمی آیند. و همچنین لازم به ذکر است که این نقشه تنها با مهر و امضای یک فرد متخصص مورد قبول واقع می شود کارشناس رسمی دادگستری همان فردی است که می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید.

برای تهیه این نقشه کارشناس از جی پی اس دو یا سه فرکانسه بهره می گیرد. و ابتدا مختصات یو تی ام گوشه های عرصه ملک را و سپس کنج های اعیان را برداشت خواهد کرد. سپس با اتمام برداشت زمینی ترسیم نقشه یو  تی ام را کارشناس انجام می دهد. ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود این نقشه چاپ و مهر و امضا شده در نهایت قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود.

برای تهیه نقشه یو تی ام چقدر زمان و هزینه لازم است؟

زمان دقیق و معلومی را برای تهیه نقشه یو تی ام نمی توان تعیین نمود. زیرا زمان تهیه نقشه یو تی ام برای املاک متفاوت می باشد. از جمله عواملی که بر روی زمان تهیه نقشه یو تی ام تاثیر می گذارد مساحت ملک، مرز ها نامنظم و … می باشد. در حقیقت با افزایش مساحت ملک در نتیجه زمان تهیه نقشه یو تی ام بیشتر می شود.

تهیه نقشه یو تی ام دربازه املاکی که فقط نیاز به تایید نقشه بردار می باشد و درباره ملک قولنامه ای کم است. اما زمان تهیه نقشه یو تی ام برای تبدیل سند قدیمی به تک برگی بیشتر می باشد و معمولا دو روز طول می کشد.

همچنین هزینه تهیه نقشه یو تی ام هر ساله تعیین می شود. این هزینه را سازمان نقشه برداری هر ساله تعیین می کند و تعرفه ای برای تهیه این نقشه وجود دارد. تعرفه تهیه نقشه یو تی ام ثابت نمی باشد و بر طبق عواملی تغییر می کند. این عوامل شامل کاربری، مساحت، تعداد نقاط برداشتی و .. می باشد.

برای تهیه نقشه یو تی ام چقدر زمان و هزینه لازم است؟

برای تهیه نقشه یو تی ام چقدر زمان و هزینه لازم است؟

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما