پلاک ثبتی در سند دفترچه ای

پلاک ثبتی در سند دفترچه ای

ممکن است ادرس ملک بر روی زمین نا معلوم باشد. در نتیجه به جهت یافتن آدرس ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. این عملیات با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی ملک انجام می شود. پلاک ثبتی در سند دفترچه ای درج شده است.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود که به بانک اطلاعات ثبتی دسترسی دارد. کارشناس رسمی دادگستری متخصص با تجربه ای در این امر است که به بانک اطلاعات ثبتی نیز دسترسی دارد.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک استفاده می شود. بعد از گرد آوری اسناد قدیمی ملک در ادامه با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در ادامه نقشه یو تی ام ملک قابل تهیه خواهد بود. برای تهیه نقشه یو تی ام از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. با ترسیم این نقشه در نتیجه ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملک تعیین می شود.

پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک

اداره ثبت اسناد به هنگام ثبت ملک به جهت شناسایی هر ملک شماره ای را برای هر ملک شماره ای را در نظر گرفته است. این شماره همچون کد ملی برای شهروندان می باشد. شماره برای شناسایی ملک استفاده می شود. در صورتی که تجربه خرید و فروش خانه را داشته باشید حتما با پلاک ثبتی سرو کار دارید.

پلاک ثبتی هر ملک منحصر به فرد است. این پلاک به صورت قطعه فلزی کوچک مستطیلی شکل می باشد. همچنین شماره پلاک ثبتی ملک در سند دفترچه ای درج می شود. این شماره در سمت راست بالای صفحه دوم سند مالکیت ملک نوشته می شود. اداره ثبت اسناد آن را به صورت اصلی و فرعی در نظر گرفته است. این شماره به صورت ممیز از هم جدا شده است. شماره پلاک اصلی در سمت چپ و شماره فرعی در سمت راست نوشته می شود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک

جانمایی پلاک ثبتی ملک روشی است که از طریق آن موقعیت زمین و یا ملک شخص بر طبق مدارک و اسناد موجود همچون سند رسمی، بنچاق، قولنامه، سند مادر انجام می شود. در نتیجه با تطبیق با نقشه های ثبتی ، نقشه های شهرداری و .. موقعیت و حدود ملک معلوم می شود. انجام این عملیات را می توان به عهده کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد.

هدف از ساخت پلاک ثبتی ملک

پلاک ثبتی استفاده های متفاوتی دارند. مهم ترین کاربرد آن شناسایی و تشخیص ملک می باشد. از طریق شماره ثبت می توان بسیاری از اطلاعات از ملک را در سازمان ثبت اسناد دسترسی یافت. برخی از مهم ترین استفاده های پلاک ثبتی ملک شامل موارد زیر است:

  • استعلام پلاک ثبتی ملک: یکی از کارهایی که در هنگام خرید ملک لازم است انجام شود. بررسی مشخصات ملک با مالک و تطبیق آن ها از طریق چک نمودن سند ثبتی ملک و پلاک ثبتی ملک می باشد. این عمل تنها از طریق پلاک ثبتی ملک ممکن است.
  • تطبیق ملک با وضع موجود: در صورتی که اختلافاتی بین وضع موجود ملک و سند ملک وجود داشته ابشد لازم است ملک با وضع موجود مطابقت داده شود.
  • یافتن موقعیت ملک: در صورتی که ملک گمشده باشد به جهت یافتن موقعیت ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. این عملیات با استفاده از اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک انجام می شود.

اخذ سند تک برگی برای ملک فاقد دیوار کشی

به طور کلی اسناد رسمی تک برگی امنیت بالایی دارند. و بدون اسناد رسمی امکان دارد که برای مالک مشکلاتی پیش بیاید و همچنین بدون سند ملک امکان ساخت و ساز در ملک نیز وجود نخواهد داشت. بنابراین مالکینی که سندشان به دلایلی از بین رفته است. می بایست اقدام به اخذ سند مالکیت رسمی کنند. همچنین در صورتی که ملکتان دارای سندی قدیمی است لازم است اقدامات تخصصصی برای تبدیل سند قدیمی به سند تک برگی انجام شود. برای این تبدیل لازم است نقشه یو تی ام ملک تهیه شود.

در صورتی که ملک مرز های نامشخص و نا مطمئن داشته باشند در نتیجه لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. تا حدود ثبتی ملک بر روی زمین معلوم شود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک لازم است اسناد و مدارک قدیمی ملک گرد آوری شود. و در نتیجه نقشه ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج شود. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. سپس نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود.

معلوم نمودن آدرس دقیق ملک توسط کارشناس

در واقع برخی افرادی که در گذشته مالک یک ملک بوده اند. و از آن یک سند قدیمی در دست دارند و سالها ملک خود را رها کرده اند. به ملک خود مراجعه نکرده اند. و با گذشت سال ها با گسترش ساخت و سازهای اطراف ملک یافتن آدرس ملک برای مالک ممکن نخواهد بود. در نتیجه مالک این املاک به اداره ثبت اسناد مراجعه خواهد کرد. تا بتواند آدرس ملک خود را بیابد. اما اداره ثبت اسناد اطلاعاتی در اختیار قرار نخواهد داد. زیرا بانک اطلاعات ثبتی وسعت زیادی دارد. برای اینکه بتوان آدرس ملک را پیدا کرد لازم است به یک فرد متخصص مراجعه نمود. این متخصص حتما لازم است به بانک اطلاعات ثبتی دسترسی داشته باشد. در نتیجه با بررسی اسناد و مدارک ثبتی ملک این عملیات انجام می شود.

جانمایی پلاک ثبتی عملیاتی تخصصی است که با توجه به پلاک اصلی و فرعی انجام می شود. کارشناس ابتدا با توجه به پلاک ثبتی ملک نقشه ثبتی را جستجو و استخراج می نماید. پلاک ثبتی در سند دفترچه ای درج شده است. سپس با جانمایی نقشه ثبتی بر روی زمین حدود و موقعیت ثبتی ملک معلوم می شود سپس در صورتی که ملک تصرف نشده باشد با استفاده از جی پی اس دو فرکانسه کنج ها برداشت می شود. و با مشخص شدن مختصات یو تی ام گوشه های ملک نقشه یو تی ام ترسیم و چاپ می گردد. سپس می توان با مراجعه به اداره ثبت اسناد اقدام به تعویض سند قدیمی و سند تک برگ نمود.

معلوم نمودن آدرس دقیق ملک توسط کارشناس

معلوم نمودن آدرس دقیق ملک توسط کارشناس

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما