انواع سند و تبدیل آنها به سند تک برگ

انواع سند و تبدیل آنها به سند تک برگ

سند چیست؟

سند ملکی هر سند حقوقی مربوط به مالکیت، نقل و انتقال یا تامین مالی املاک است که به زمین و ساختمان ها یا سایر سازه های روی آن اطلاق می شود. اسناد ملکی می تواند شامل قرارداد های خرید، اسناد، رهن، اجاره و سایر قراردادها باشد. اسناد املاک و مستغلات از این جهت مهم هستند که حقوق و تعهدات قانونی مربوط به مالکیت ملک را ایجاد می کنند و می توانند به جلوگیری از اختلافات یا سوء تفاهم بین طرفین کمک کنند. بررسی دقیق و درک هر سند ملکی قبل از امضای آن ضروری است، و اغلب توصیه می شود از یک وکیل املاک یا سایر متخصصان مشاوره بگیرید.

سند تک برگ چیست؟

سند تک برگ در واقع برگه ای بسیار ویژه ای بر حق و حقوق یک شخص بر ملک حقیقی خود می باشد. در این سند تمام مشخصات شخص مالک به همراه مشخصات ملک ارائه شده است. ما از ابتدا نام سند منگوله دار را شنیده ایم اما باید متذکر شد که سند تک برگ در واقع جایگزین سند منگوله دار می باشد که از سوی سازمان ثبت اسناد رسمی کشور تایید و صادر می شود و این سند از سال 1390گسترش پیدا کرد.

سند تک برگ در هر معامله ای که انجام می شود باید تعویض شود. با این اوضاف اگر ملکی چندین بار خرید و فروش شود ، در هر بار خرید و فروش مالک جدید باید سند تک برگ جدیدی را اخذ کند. البته این کار مستلزم این می باشد که مالک پیشین سند را تحویل مالک جدید دهد تا مالک جدید بتواند سند تک برگ جدید را اخذ کند. سند تک برگ بر خلاف سند منگوله دار فاقد پلمپ و منگوله می باشد به همین دلیل به راحتی بعد از هر معامله می تواند تعویض شود.

همانطور که در بالا نیز گفته شد سند تک برگ یکی از مهم ترین دارایی مالک می باشد زیرا مالک با داشتن سند می تواند ادعای مالکیت بر ملکی را داشته باشد. یکی از مهم ترین ویژگی های سند تک برگ داشتن نقشه کاداستر می باشد. به طور کلی اگر بخواهیم با زبان ساده تری این را بیان کنیم بر روی نقشه تک برگ نثشه ، و موقعیت ملک با مقیاس یک دو هزارم در پایین سند آورده شده است که این کار ارزش بالایی را به سند تک برگ می دهد.

صدور سند تک برگ:

بر اساس قانون تمام املاک موجود باید سند داشته باشند حتی اگر یگ ساختمان به واحد ای کوچکتری تبدیل شود تمام واحد ها موظف به اخذ سند هستند . اما در اینجا میخواهیم بدانیم تحت چه شرایطی می توان سند تک برگ را اخذ کرد.

 • سند منگوله دار قدیمی داشته باشید که می توانید با مراجعه به اداره ثبت اسناد رسمی کشور و درخواست تبدیل به سند تک برگ ، سند تک برگ خود را دریافت کنید
 • در صورتی که ملک جدیدی که شما خریداری کرده اید قبلا دارای سند تک برگ بوده است می توانید با مراجعه به اسناد رسمی درخواست سند ترک برگ به نام خود دهید تا سند جدید دارای مشخصات شما باشد.

مراحل صدور سند تک برگ:

 • در قدم اول برای اخذ سند تک برگ باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید.
 • در مرحله بعد باید درخواست استعلام سند را انجام دهید تا مشخص شود سندی با نام شما در ملک مد نظر وجود دارد.
 • در قدم سوم باید تمام هزینه ها ، عوارضی و… تا پایان کار را با شهرداری تسویه کرده و بتوانید پایان کار را بگیرید.
 • در مرحله بعدی باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا انتقال سند انجام گیرد.
 • در این مرحله پس از انتقال سند به دفتر ثبت اسناد مراجعه خواهید کرد تا سند انتقال یافته ثبت شود.
 • بعد از تمام این کار ها شما باید سند مالک قبلی یا سند قبلی را ارائه و تحویل دهید.
 • بعد از انمام کار و طی کردن تمام مراخل لازم باید تمام هزینه های صورت گرفته را پرداخت کنید.
 • در مرحله اخر نیز به اداره پست مراجعه کرده و سند تک برگ جدید را اخذ نمایید.

مدارک لازم برای صدور سند تک برگ:

 • مدارک شناسایی دو طرف+ کپی این مدارم به همراه حضور دو طرف
 • قبض تلفن ملک + کپی
 • در صورتی که ملک تجاری ، اداری یا صنعتی باشد مدارک تسویه حساب از بیمه تامین اجتماعی لازم می باشد.
 • استعلام موجودیت سند ملک خریداری شده
 • کروکی دقیق موقعیت ملک
 • ارائه اصل سند توسط مالک قدیمی برای صدور سند جدید

سند دفترچه ای یا منگوله دار چیست؟

سند دفترچه یا منگوله دار همانطور که از نامش هم پیداست سندی می باشد که به صورت دفترچه ای است و قبل از صدور سند تک برگ صادر می شد. این نوع سند در واقع دفترچه ای می باشد به همراه نخ و تکه ای سرب که از طرف دفتر اسناد رسمی کشور صادر می شد.  این نوع اسناد در واقع توسط نخ و سرب پلمپ می شدند و تمام اعتبار سند منگوله دار به این پلمپ بستگی دارد. به گونه ای که اگر سند منقوله داری فاقد پلمپ بود این سند ارزش و اعتبار قانونی خود را از دست می داد . تمامی نقل و انقالات ملک برای اسناد دفترچه ای به صورت دست نویس در داخل اوراق آن درج می شود.

مراحل تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ:

برای تبدیل سند های منگوله دار به اسناد تک برگ نیاز است تا مراحلی را به صورت اصولی و با احتیاط تمام انجام دهید تا در دریافت سند تک برگ به مشکلی برنخورید. ما در اینجا قصد داریم تا مراحلی که برای دریافت سند تک برگ نیاز دارید را به صورت کامل و دقیق برای شما ارئه دهیم :

 • در قدم اول باید به اداره ثبت اسناد کشور مراجعه کنید.
 • 2- در قدم فرم درخواست اخذ سند را به طور کامل باید پر کنید.
 • در قدم سوم باید تمام بدهی های خود با شهرداری را تسویه کرده و پابان کار را دریافت کنید.
 • در صورتی که ملک شما اداری ، تجاری یا صنعتی است باید از سازمان نوسازی نامه ای تهیه کنید که در ان نوع کاربری ساختمان شما مشخص شود.
 • ارائه سند ملک
 • در صورتی که سند ملک به هر نحوی گم شده است یا در دسترس مالک نیست. مالک باید درخواست سند المثنی کند. تا سند تک برگ طبق سند المثنی صادر شود.
 • در این مرحله نیز تمام هزینه های لازم را پرداخت خواهید کرد. تا سند تک برگ صادر شود.

دلایل تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ:

اسناد منگوله دار با گذشت زمان جای خود را به اسناد تک برگ دادند. ملک هایی که قبل از سال 1390 به وجود آمده اند عمدتا دارای سند منگوله دار هستند ولی نیازی به تعویض این اسناد نیست. در صورتی که این املاک از فردی به فردی دیگر انتقال یابند فرایند تبدیل سند توسط مالک جدید انجام خواهد شد. اما دلیل تبدیل سند منگوله دار به سند های تک برگ چیست؟

در ادامه برخی از این دلایل را با هم بررسی خواهیم کرد :

 1. اسناد منگوله دار از گذشته تا به امروز توسط بسیاری از افراد جعل یا دستخوش تغییر می شدند به همین دلیل دولت تصمیم گرفت به جای اسناد منگوله دار سند های تک برگ را روانه کند تا زمانی که ملکی فروخته یا واگذار می شود سند جدیدی صادر شود و از جعل اسناد جلوگیری کند.
 2. اطلاعات دقیق تری در اسناد تک برگ نوشته می شود. در صورتی که یک ملک دارای جندین شریک باشد هر کدام از شرکا میتوانند برای مقدار زمینی که دارند با ارائه مدارک و موقعیت دقیق زمین خود ، برای ملک خودشان سندی تکبرگ و جداگانه اخذ کنند.
 3. یکی دیگر از مشکلات اسناد منگوله دار ناخوانا بودن و خط خوردگی های پی در پی در طول دست نویس شدن سند می باشد که با روی کار امدن سند تک برگ این مشکل نیز حل و فصل شد.
 4. مزیت دیگر تبدیل سند منقوله دار یا همان سند دفترچه ای به سند تک برگ صرفه جویی در زمان و هزینه می باشد. زمانی که مالک برای اخذ سند دفترچه ای اقدام می کرد تمام اقدامات و پیگیری ها باید از طرف مالک در اداره ثبت اسناد رسمی کشور صورت می گرفت. اما در سند های تک برگ فقط کافی است دو طرف با مدارک لازم در اداره اسناد رسمی حاضر شوند و تمام کار ها بدون نیاز به پیگیری توسط اداره ثبت اسناد کشور انجام می شود.

سند قولنامه ای چیست؟

سند قولنامه ای در واقع سندی می باشد. که در حال حاضر مانند سند تک برگ یا منقوله دار ارزش و اعتبار بالایی ندارد. گاهی اوقات برخی از معاملاتی که انجام می شود. دو طرف در حال حاضر نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند. و برای این که معامله انجام شود و ضرری در این بین به خریدار و فروشنده وارد نشود. قولنامه ای در این بین نوشته می شود. که این قولنامه تعهدات دو طرف به همدیگر ذکر شده است. پس از این که دو طرف به تمام تعهدات نوشته شده است. در قولنامه عمل کردند و معامله به پایان رسید. سند قولنامه ای را به سند تک برگ تبدیل خواهند کرد.

مزیت سند تک برگ به قولنامه :

در این قسمت شما را با مزیت های سند تک برگ با سند قولنامه ای َآشنا خواهیم کرد. تا در صورتی که معامله شما به پایان رسید. در سریع ترین زمان ممکن به تهیه سند تک برگ اقدام کنید:

 • یکی از مهم دتین مزیت های تبدیل قولنامه به سند تک برگ جلوگیری از سواستفاده و کلاهبرداری می باشد. زیرا قولنامه به صورت دستی نوشته می شود. و امکان تغییر و دخل و تصرف در آن بسیار زیاد است. از این رو همواره به تبدیل سند قولنامه ای به سند تک برگ تاکید می شود.
 • املاک معمولا به دلیل فرار مایاتی و… قیمت ملک را کمتر از قیمت واقعی خود خرید و فروش می کنند. به همین دلیل باید به تهیه سند تک برک اقدام کنید. تا قیمت واقعی ملک خود را به دست بیاورید.
 • ملکی که دارای سند می باشد از جنبه های مختلفی دارای ارزش و اعتبار خاصی می باشد. در صورتی که ملکی دارای سند نباشد. در صورت وجود مشکلی برای ملک امکان حل و فصل آن بسیار سخت خواهد بود. و یا در صورتی که ملک یا زمینی دارای سند نباشد. در صورتی که مالم قصد فروش آن را داشته باشد. مجبور خواهد شد ملک خود را به قیمت بسیار پایینی به دلیل نداشتن سند بفروشد. از این رو در صورتی که سند قولنامه ای در اختیار دارید فورا به تهیه سند تک برگ اقدام کنید.

تبدیل قولنامه به سند تک برگ:

 • ابتدا از وجود قولنامه یا سند اولیه و کپی هر کدام از آنها اطمینان حاصل کنید.
 • یک نقشه یو تی ام از موقعیت دقیق ملک باید همراه خود داشته باشید. تا در ان موقعیت دقیق ملک ذکر شده باشد. در صورتی که نقشه UTM ندارید در اسرع وقت به تهیه نقشه یو تی ام اقدام کنید.
 • در سایت ثبت ملک تمام مدارک خود را بارگزاری کنید
 • تمام مدارک خود به همراه پرینت از آنها از طریق اداره پست به واحد ثبتی ارسال کنید. و منتظر کد رقمی باشید
 • در این مرحله دوباره وارد سایت ثبت ملک شوید. و کد رقمی را در سایت وارد کنید. تا یک شماره پرونده به شما داده شود.
 • در مرحله اخر نیز مدارک شما توسط کارشناسان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. و در نهایت سند ملک به دست شما خواهد رسید.
سخن آخر :

امیدواریم که اطلاعات این مقاله برای شما لذت بخش بوده باشد. و اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. تمام سعی ما بر این است. که به روز ترین و مهم ترین اطلاعات ملکی و نقشه برداری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. ما در این مقاله انواع سند ها را با هم بررسی کردیم و از اهمیت سند تک برگ برای شما سخن گفتیم. روش های تبدیل سند منقوله دار به سند تک برگ و همچنین تبدیل قولنامه به سند تک برگ را خاطر نشان کردیم. امیدواریم در صورتی که هنوز سند تک برگ در اختیار شما قرار نگرفته است. در اسرع وقت به تهیه آن اقدام کنید.

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما