تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی

تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی

به طور کلی تقسیم بندی املاک و اراضی برای شناسایی اراضی انجام می شود. تقسیم بندی اراضی از استان شروع می شود و در نتیجه به قطعات کوچک تر ختم می گردد. برای هر قطعه پلاک ثبتی در نظر گرفته می شود تا شناسایی آن ممکن باشد.

بنابراین زمانی که حدود اربعه ملک بر روی زمین نا معلوم باشد و یا آدرس ملک بر روی زمین مشخص نباشد در نتیجه لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود.

به عنوان مثال ممکن است فردی متوجه شود که حدود اربعه اراضی اش بر روی زمین معلوم نمی باشد در نتیجه برای اخذ سند تک برگی و تثبیت حدود اربعه ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود.

برای انجام این عملیات و تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی لازم است به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

کارسناس ابتدا مدارک مالکیت ملک را دریافت خواهد کرد و در ادامه بررسی آن ها را انجام می دهد. در مرحله بعد اسناد ثبتی ملک مانند نقشه های ثبتی ملک استخراج خواهد شد. و سپس کارشناس تحلیل این نقشه ها را آغاز می کند. در قدم بعدی با استفاده از تجهیزات دقیقی نقشه ثبتی ملک را ژئورفرنس خواهد کرد. و در واقع حدود واقعی ملک روی زمین مشخص خواهد شد. در آخر کارشناس مختصات یو تی ام ملک را با جی پی اس دو فرکانسه برداشت و سپس نقشه یو تی ام ملک را ترسیم و چاپ خواهد کرد. و با مهر و امضای خود زیر این نقشه اعتبار لازم برای این نقشه فراهم خواهد شد. و مورد قبول اداره ثبت برای صدور سند تک برگ قرار خواهد گرفت.

جانمایی پلاک ثبتی اراضی زراعی

اراضی زراعی دارای سند مالکیت مشاعی می باشد. این اراضی مساحت زیادی دارند و معمولا حدود مشخصی ندارند. در صورتی که تفکیک اراضی انجام شود لازم است برای انجام جانمایی پلاک ثبتی اقدام شود.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی مراحل زیر طی می شود:

  • رجوع به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی
  • انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک
  • معلوم شدن مختصات یو تی ام کنج ها
  • تهیه نقشه یو تی ام
  • ارائه نقشه یو تی ام به اداره ثبت اسناد
  • میخ کوبی اراضی
  • اخذ سند تک برگی

جانمایی پلاک ثبتی ملک گمشده

اگر شخصی سندی قدیمی از ملک داشته باشد و از موقعیت مکانی ملک خود باخبر نباشد. در نتیجه به این ملک گمشده می گویند. املاک گمشده حاوی آدرس ملک نمی باشد. تنها راه برای یافتن آدرس ملک گمشده جانمایی پلاک ثبتی ملک می باشد.

جانمایی پلاک ثبتی با استفاده از شماره پلاک ثبتی که در سند ملک درج شده است انجام می شود و سپس مشخص می شود. پلاک ثبتی متعلق به کدام قطعه از زمین است. در واقع سازمان ثبت اسناد این تقسیم بندی را برای املاک و اراضی انجام داده تا بتواند آن ها را تشخیص دهد. و برای هر قطعه یک پلاک ثبتی در نظر گرفته شده است.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

این کارشناس با جمع آوری مدارک موجود و مدارک ثبتی بررسی های لازم را انجام می دهد تا به حدود ملک پی ببرد سپس نقشه های ثبتی روی زمین جانمایی می کند. و حد و مرز ملک حاصل خواهد شد در قدم بعدی نقشه یو تی ام ملک ترسیم خواهد شد و با تهیه این نقشه موقعیت دقیق و منحصر به فرد ملک حاصل می شود. سپس نقشه یو تی ام ملک قابل تهیه خواهد بود. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از برداشت ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود.

جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی دادگستری

جانمایی پلاک ثبتی با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک انجام می شود. ممکن است حدود اربعه ملک بر روی زمین نا معلوم باشد در نتیجه همین امر باعث تعارض به حدود اربعه ملک می شود. برای معلوم نمودن حدود اربعه ملک بر روی زمین و اخذ سند تک برگی لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. پس از جانمایی پلاک ثبتی، نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود که با تهیه این نقشه علاوه بر موقعیت دقیق ملک، حدود دقیق همسایگی ملک و مساحت و ابعاد دقیق ملک نیز حاصل می شود.

تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی از عهده کارشناس رسمی دادگستر نقشه برداری یا امور ثبتی بر می آید. جانمایی پلاک ثبتی اینگونه انجام می شود که کاشناس ابتدا مدارک ملک را ز مالک درخواست می کند که مالک بایستی مدارکی مثل سند دفترچه ای، بنچاق و … را در اختیار کارشناس رسمی دادگستری قرار دهد. سپس کارشناس مدارک و اسناد ثبتی را نیز استخراج خواهد کرد و سپس بررسی خواهد کرد. بعد با تجهیزات دقیق نقشه ثبتی مربوط به پلاک ثبتی را روی زمین جانمایی می کند. در این مرحله حدود ملک مشخص خواهد شد.

بعد کارشناس مختصات یو تی ام ملک را با جی پی اس دو فرکانسه با استقرار در گوشه های ملک برداشت خواهد کرد. و سپس نقشه یو تی ام را ترسیم خواهد کرد. در آخر نقشه تهیه شده با مهر و امضای کارشناس معتبر خواهد شد. نقشه تهیه شده مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود. همچنین دیوار کشی اراضی به صورت اصولی انجام می شود.

هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک

جانمای پلاک ثبتی ملک را فردی متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند انجام دهد. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی هزینه ای پرداخت می شود. هزینه تهیه نقشه یو تی ام بر طبق تعرفه معلوم می شود و عواملی قیمت تهیه نقشه یو تی ام را تعیین می کند از جمله این عوامل موارد زیر است:

  • مساحت ملک: هر چه مساحت ملک بیشتر باشد در نتیجه هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک افزایش می یابد.
  • به هم ریختگی پلاک ها: در ساختمان های قدیمی پلاک های ثبتی دارای ترتیب مشخص نبوده اند. در نتیجه جانمایی پلاک ثبتی دشوار تر می شود و هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک افزایش می یابد.
  • وجود اسناد دیگر: در صورتی که اسناد قدیمی برای املاک تکمیل باشد هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک افزایش می یابد.

هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک

هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما