نقشه utm چیست؟

نقشه utm چیست؟

تهیه این نقشه از جانب ادارات مختلف در خواست می شود. نقشه utm چیست. نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی است که با تهیه نقشه یو تی ام برای ملک مختصات خاص و منحصر به فرد ملک به دست می آید. به طوری که هیچ ملکی بر روی زمین چه در کشور چه در خارج از کشور با مشخصات ملک وجود ندارد. امروزه از آنجایی که همه سیستم های ادارات به روزرسانی می شود. بسیاری از سازمان ها و ادارات امور ملکی برای به روز رسانی سیستم های خود و برای اینکه اطلاعات کافی از ابعاد و مساحت و موقعیت املاک کسب کنند. نقشه یو تی ام ملک را در خواست خواهند کرد. در صورتی که مالک املاک و اراضی باشید حتما روزی نیاز به تهیه این نقشه پیدا می کنید. از جمله این ادارات شامل شهرداری، اداره ثبت اسناد، اداره منابع طبیعی، مراجع قضایی، جهاد کشاورزی و .. می باشد.

بسیاری از افراد غیر متخصص ادعا می کنن توانایی تهیه این نقشه را دارند. و این افراد معمولا قیمت پایینی را برای تهیه این نقشه پیشنهاد می دهند اما در صورتی که قصد تهیه نقشه یو تی ام را با دقت بالا و مورد پذیرش ادارات و مراجع قضایی را دارید حتما به یک کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کنید.

نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام نقشه ای بر اساس سیستم مختصات جهانی یو تی ام می باشد. در آن هر نقطه دارای مختصات منحصر به فرد کره زمین می باشد. نقشه یو تی ام تهیه می شود تا موقعیت کنج های ملک معلوم شود. این نقشه تهیه می شود و اطلاعاتی از جمله ابعاد، مساحت و موقعیت ملک معلوم میشود. تهیه این نقشه را می توان به کارشناس رسمی دادگستری سپرد.

معایب ملک فاقد سند رسمی

به طور کلی املاکی که فاقد سند رسمی می باشند از یکسری از امتیازات محروم می باشند از جمله این امتیازات شامل:

  • نبود مختصات دقیق و قابل استناد برای ملک
  • ریسک بالا برای سرمایه گذاری و ساخت ملک
  • عدم امکان دریافت گواهی پایانکار
  • عدم امکان استفاده برای اخذ ضمانت بانکی

شرایط اخذ سند رسمی بر طبق ماده 147

  • مشخص بودن دیوار کشی ملک
  • وجود بنا
  • ملی نبودن اراضی
  • ملک دارای سابقه ثبتی
  • عدم دسترسی به مالک

اخذ سند ملک قولنامه ای تهیه نقشه utm

برخی افراد به دلایل مختلفی پس از معامله ملک انتقال مالکیت رسمی بینشان انجام نشده است. و در نتیجه از آنجایی که امنیت قولنامه پایین است پس امکان از دست رفتن ملک وجود دارد. برای جلوگیری از این امر هر چه زود تر می بایست اقداماتی جهت اخذ سند مالکیت رسمی انجام شود.

برای اینگونه املاک فاقد سند رسمی قوانینی به وجود آمده است. و طبق ماده 147 و 148 که برای املاک فاقد سند مالکیت رسمی است متقاضیان اخذ سند مالکیت می توانند. ابتدا در خواست خود را در اداره ثبت اسناد ثبت نمایند. و سپس در صورتی که مشمول این ماده شوند امکان اخذ سند تک برگ با ارائه مدارک وجود خواهد داشت.

در واقع به کمک ماده 147 و 148 می توان برای ملک سند رسمی اخذ نمود. تنها با ارائه مدارکی از جمله نقشه یو تی ام ملک و برای تهیه این نقشه مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی ضروری می باشد. این متخصص با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج های عرصه و اعیان را برداشت و سپس نقشه یو تی ام را ترسیم و چاپ خواهد کرد. در نتیجه سند تک برگ قابل اخذ خواهد بود.

تبدیل سند قدیمی ملک به سند تک برگ

اسناد قدیمی معایبی داشته اند و همین امر باعث بروز مشکلات و اختلافاتی می شود. در نتیجه به جهت تبیل سند قدیمی به تک برگ و اخذ سند تک برگ لازم است اقداماتی انجام داد. سند تک برگ مزایای بسیاری نسبت به سند قدیمی دارد. برای تبدیل سند قدیمی ملک به سند تک برگ لازم است مدارکی را تهیه نمود و به اداره ثبت اسناد ارائه داد. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام است. نقشه utm چیست در واقع نقشه یو تی ام نقشه ای با دقت بالا می باشد که با تهیه آن موقعیت دقیق و منحصر به فرد ملک حاصل می شود. با تهیه نقشه یو تی ام ابعاد، مساحت ملک نیز معلوم می شود. برای تهیه این نقشه می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص به کمک تجهیزات نقشه برداری دقیق را انجام خواهد داد.

نقشه یو تی ام شهرداری

از جمله اداراتی که تهیه نقشه یو تی ام را در خواست می کند شهرداری می باشد. شهرداری برای ساخت و ساز هایی که در شهر انجام می شود. جواز ساخت را صادر می کند. برای صدور جواز ساخت مدارکی در خواست می شود. صدور جواز ساخت مشروط به فراهم کردن مدارکی است یکی از این مدارک نقشه های مصوب شهرداری است. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام دو هزارم شهرداری می باشد. این نقشه به این دلیل درخواست می گردد که موقعیت مکانی ملک تعیین گردد.

نقشه یو تی ام دو هزارم نقشه ای با دقت بالا است این نقشه به این صورت تهیه می شود. که ابتدا نقشه یو تی ام از وضع موجود تهیه می گردد. سپس نقشه تهیه شده بر روی نقشه یک دو هزارم جانمایی می گردد.

اما گاهی اوقات مغایرت بین ابعاد و مساحت سندی و وضع موجود مشاهده می گردد .در این صورت نقشه دو خطی در خواست می گردد تا این عدم هماهنگی بررسی شود. تهیه این نقشه به این صورت است که ابتدا نقشه یو تی ام تهیه می گردد. سپس با به دست آمدن ابعاد و مساحت وضع موجود، ابعاد به دست آمدن با ابعاد سندی با دو رنگ متفاوت منطبق داده می شوند. سپس این نقشه بر روی نقشه دو هزارم جانمایی می گردد. با تهیه این نقشه مغایرت و یا عدم مغایرت ابعاد و مساحت سندی و وضع موجو معلوم می گردد و در صورتی که مغایرت اثبات گردد. سپس این مغایرت حل می شود. و این نقشه با مهر و امضا کارشناس قابل ارائه به شهرداری خواهد شد.

نقشه یو تی ام شهرداری

نقشه یو تی ام شهرداری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما