تفکیک آپارتمان نظام مهندسی

تفکیک آپارتمان نظام مهندسی

با اتمام ساخت آپارتمان تفکیک آپارتمان نظام مهندسی انجام می شود. در نتیجه مساحت و متراژ دقیق هر واحد به دست می آید. و سند تک برگ برای هر واحد صادر می شود.

برخی معاملات بعد از اینکه ساخت و ساز آپارتمان به پایان رسید یعنی بعد از اخذ سند تک برگ انجام می شود. اما برخی از این معاملات قبل از اینکه ساخت آپارتمان به اتمام برسد انجام می شود. به این معاملات پیش فروش و پیش خرید می گویند.

برای انجام مطمئن این معاملات لازم است مساحت دقیق هر یک از واحد ها مشخص باشد. اما از آنجایی که این مساحت با اتمام ساخت آپارتمان باانجام تفکیک معلوم می شود. در نتیجه لازم است قبل از انجام این معامله پیش تفکیک آپارتمان انجام شود.

بسیاری از افراد معامله پیش فروش واحد های آپارتمانی را بدون توجه به این موضوع با استفاده از مساحت مندرج در پروانه ساخت انجام می دهند اما این مساحت دقیق و واقعی واحد آپارتمانی نیست و کمی بیشتر و یا کمتر می باشد. در صورتی که بیشتر باشد فروشنده ضرر می کند و در صورتی که کم تر باشد خریدار ضرر خواهد کرد.

پس به نفع خریدار و فروشنده نیست که این معامله نامطمئن را انجام دهند. پس خریدار و فروشنده اگر قصد ورود به این نوع معاملات هستند می توانند. به یک متخصص همانند کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کند و از وی انجام پیش تفکیک را درخواست نمایند. این کارشناس نیز با تجهیزات دقیق این عملیات را انجام می دهد و نقشه پیش تفکیک را برای هر واحد به صورت جدا گانه تهیه خواهد کرد. با تهیه این نقشه مساحت دقیق و واقعی واحد آپارتمان به دست می آید. در نتیجه بدون ضرر و زیان انجام معامله ممکن خواهد بود.

تفکیک آپارتمان _ مدارک و شرایط

با اتمام ساخت آپارتمان در نتیجه لازم است تفکیک آپارتمان انجام شود. با انجام تفکیک آپارتمان مساحت دقیق هر یک از واحد های آپارتمانی حاصل می شود. در نتیجه سند تک برگ برای هر واحد صادر می شود.

برای دریافت سند تفکیکی ملک مراجعه به اداره ثبت اسناد ضروری است. در نتیجه به جهت انجام تفکیک آپارتمان این امر به نظام مهندسی سپرده می شود. در نتیجه نظام مهندسی کارشناسی را برای تفکیک آپارتمان نظام مهندسی انتخاب خواهد کرد. سپس با انتخاب کارشناس وی به آپارتمان مراجعه خواهد کرد. در نتیجه انجام تفکیک آپارتمان با دقت بالایی صورت می گیرد.

نقشه تفکیکی به همراه مدارک مالکیتی به واحد های ثبتی از طریق دفاتر نظام مهندسی ارسال می شود. در ادامه از جانب اداره ثبت اسناد سند تک برگی برای هر یک از واحد  های آپارتمانی صادر می شود.

فواید تفکیک آپارتمان پیش از اتمام ساخت آپارتمان

 • معلوم شدن مساحت دقیق هر یک از واحد های آپارتمانی
 • حل شدن اختلافات مساحت درج شده در پایانکار و نقشه تفکیکی
 • تسریع روند دریافت پایانکار و سند های تفکیک شده از لحاظ زمانی
 • مالک از مساحت دقیق واحد خود مطلع خواهد شد و با آگاهی از وضعیت ملک اقدام به فروش واحد ها خواهد کرد.
 • در صورت ساخت به صورت مشارکتی اختلافی بین سازنده و مالک زمین به وجود نخواهد آمد.
 • به دلیل معلوم بودن مساحت دقیق واحد ها در زمان پیش فروش بین خریداد و فروشنده اختلافاتی ایجاد نخواهد شد.

مراحل دریافت سند تفکیک

 • اخذ پایانکار برای ملک از شهرداری
 • مراجعه به اداره ثبت اسناد و ارائه فایل دقیق عرصه در سیستم یو تی ام
 • مراجعه به نظام مهندسی
 • تعیین کارشناس نظام مهندسی
 • بازدید کارشناس از ملک برای تهیه نقشه تفکیکی
 • انجام تفکیک آپارتمان با استفاده از تجهیزات نقشه برداری
 • تهیه نقشه تفکیک آپارتمان و سپس تهیه صورت مجلس تفکیکی و تحویل آن به نظام مهندسی
 • در نتیجه با ممهور کردن نظام مهندسی و زدن بر چسب هولوگرام دار بر روی نقشه ها به همراه پایانکار به اداره ثبت اسناد تحویل داده می شود.
 • در آخر اداره ثبت اسناد با بررسی مدارک و نقشه ها اقدام به تهیه سند تک برگی برای هر واحد خواهد کرد.

انجام تفکیک آپارتمان

تفکیک آپارتمان از دو بخش برداشت و سپس ترسیم و کارتوگرافی نقشه تشکیل شده است. متخصص بعد از این که بخش های مورد نیاز را به طور کامل با استفاده از دوربین نقشه برداری و متر لیزری برداشت کرد. سپس نقشه آن را با نرم افزار های مخصوصی ترسیم می کند.

برای انجام تفکیک آپارتمان مراجعه به کارشناس نظام مهندسی انجام می شود. البته در صورتی که قصد انجام پیش تفکیک آپارتمان را داشته باشید می توان به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمایید.

تفکیک آپارتمان کارشناس رسمی دادگستری

تفکیک عملیاتی پیچیده ای می باشد و تخصصی است. و به دقت زیادی احتیاج دارد و از عهده هر شخصی بر نمی آید. متخصصان تفکیک آپارتمان آموزش های خاصی را دیده اند تا بنتوانند به بهترین نحو این عملیات را انجام دهند. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی یکی از این متخصصانی است که می تواند تفکیک آپارتمان را با دقت بالا و طبق اصول انجام دهد.

تفکیک آپارتمان با اتمام ساخت آپارتمان انجام می شود. در واقع برای اخذ سند تک برگی برای هر یک از واحد های آپارتمانی در نتیجه لازم است تفکیک آپارتمان انجام شود. با انجام تفکیک آپارتمان در نتیجه  مساحت و متراژ دقیق هر واحد حاصل می شود. و قسمت های آپارتمان جداسازی می شود.

همچنین قبل از اینکه ساخت و ساز آپارتمان اتمام یابد معمولا تعدادی از واحد ها به پیش فروش گذاشته می شوند. زیرا واحد های پیش ساخته راحت تر به فروش می رسند چون بسیاری از افرادبه دلیل کمتر بودن قیمت تمام شده این واحد ها مایل به انجام این معامله هستند.

از آنجایی که هنوز مساحت دقیق واحدها معلوم نشده است پس در صورتی که معامله انجام شود. ممکن است خریدار و یا فروشنده متضرر شوند. برای جلوگیری از بروز ضرر باید مساحت دقیق هر واحد برآورد شود. برای اینکه مساحت دقیق هر واحد قبل از پایان ساخت و ساز حاصل شود میبایست پیش تفکیک انجام شود. پیش تفکیک آپارتمان توسط کارشناس رسمی دادگستری قابل انجام است. برای انجام آن از متر لیزری استفاده می شود. بعد از برداشت ترسیم نقشه پیش تفکیک آپارتمان انجام می شود. در نتیجه انجام معامله با اطمینان بالا ممکن خواهد بود.

تفکیک آپارتمان کارشناس رسمی دادگستری

تفکیک آپارتمان کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما