نمونه دادخواست تامین دلیل جانمایی ملک

نمونه دادخواست تامین دلیل جانمایی ملک

تفسیر عکس های هوایی در بسیاری از حوزه ها کاربرد دارد و یکی از کاربرد های این روش در امور ملکی برای حل اختلافات و یا جانمایی ملک می باشد. برای مثال برخی املاک وجود دارند که موقعیت حدودی معلومی دارند. و دیوارکشی آن ها به دلایلی در حال حاضر وجود ندارد. در این صورت برای این که بتوان حدود ملک را بر روی زمین معلوم نمود لازم است اقداماتی انجام شود.

برخی افراد ممکن است بر سر حدود و مرز ها با مالکین مجاور خود به مشکل بخورند. همین امر باعث بروز اختلافاتی می شود. برای حل این اختلافات لازم است به مراجع قضایی مراجعه نمود و در نتیجه مدارکی را تهیه و به عنوان تامین دلیل ارائه داد.

به منظور تهیه نمونه دادخواست تامین دلیل جانمایی ملک دلیل لازم است تفسیر عکس هوایی انجام شود تا اطلاعات از عکس هوایی حاصل شود. به جهت انجام تفسیر عکس هوایی لازم است به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

کارشناس نیز پس از تهیه عکس های هوایی در قدم بعدی با استفاده از تجهیزات مخصوص تفسیر عکس های هوایی را تفسیر و بررسی خواهد کرد. سپس با تشخیص حدود ملک جانمایی آن را بر روی زمین انجام می دهد و حدود ملک را مشخص و نشانه گذاری خواهد کرد. در ادامه با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه گوشه های ملک برداشت می گرد.د و نقشه یو تی ام ترسیم می گردد سپس به همراه عکس های هوایی به مراجع قضایی برای حل اختلافات ارائه می گردد.

عکس هوایی چیست؟

عکس هوایی عبارت است از یک تصویر واقعی از عوارض و خصوصیات ظاهری سطح زمین که توسط هواپیما با استفاده از دوربین عکس هوایی گرفته می شود. در کشور ما عکس هوایی توسط سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی  اخذ می شود. این سازمان ها آرشیوی از عکس هوایی کل کشور را در دست دارند.

تفسیر عکس هوایی چیست؟

تفسیر عکس هوایی شناسایی و ارزیابی عوارض ثبتی از سطح زمین و بررسی و تطبیق آت با وضعیت فعلی تفسیر عکس هوایی می گویند. مفسر با تجربه و دانش خود و به کمک استریوسکوپ می تواند تفسیر عکس هوایی را انجام دهد. به جهت انجام تفسیر عکس هوایی با توجه به این نکته که تجربه حرف اول را می زند می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

موارد مهم در تفسیر عکس هوایی

قبل از شروع به انجام تفسیر عکس هوایی لازم است مواردی در نظر گرفته شود:

  • باند عکسبرداری: عکس هوایی بر اساس میزان انعکاس عوارض تهیه می گردد.
  • مقیاس عکس : بر روی اندازه عوارض تاثیر می گذارد به عنوان مثال یک مدرسه در عکس با مقیاس1:20000 به صورت یک خانه معمولی دیده می شود و برای تشخیص آن از املاک دیگر لازم است از عکس 1:5000 استفاده می شود.
  • زمان عکسبرداری: شامل فصول و ساعت عکسبرداری می شود. برای تشخیص گیاهان در تابستان و برای تشخیص رطوبت خاک در بهار عکسبرداری می گردد.

هفت عمل کارشناس برای تفسیر عکس هوایی

برای انجام تفسیر عکس هوایی از نرم افزار و تجهیزات دقیقی استفاده می شود. کارشناس رسمی دادگستری برای انجام تفسیر عکس هوایی هفت کار را انجام می دهد که شامل:

  • آشکارسازی: روش هایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی عکس هوایی تفکیک می گردد.
  • تشخیص: در این مرحله نام پدیده ها معلوم می شود.
  • تحلیل: مکان یابی انجام می شود.
  • قیاس: برای پیش بینی برخی رابطه ها روی عکس هوایی استفاده می شود
  • طبقه بندی: پدیده های شناسایی شده به صورت منظم دسته بندی می شود.
  • ایدآل سازی: با استفاده از خط توزیع مکانی در پدیده ها خلاصه سازی می گردد.
  • تعیین صحت: در این پدیده نقاطی وجود دارند که به صورت تصادفی بر روی منطقه مورد نظر مشاهده می شود.

مزایای عکس هوایی نسبت به نقشه

عکس هوایی تصاویر حقیقی از عوارض می باشند و آن ها را به شکل واقعی به ما نشان  می دهند. اما نقشه ترسیمی است شامل علامت های قرار دادی می باشد. عکس هوایی تغییرات زمین را ثبت می کنند جدید ترین اطلاعات را از تغییرات به وجود آمده به ما نشان می دهد. جزئیات عوارض که در عکس هوایی مشهود است در نقشه وجود ندارد. تهیه عکس هوایی ساده تر، سریع تر و ارزان تر از نقشه است. و به جهت تهیه نقشه از مناطقی که دسترسی به آن از لحاظ جغرافیایی سخت است از عکس هوایی استفاده می شود.

جانمایی ملک حل اختلافات

عکسهای هوایی در دوره های مختلف از تمام کشور با استفاده ازدوربین های مخصوص و هواپیما اخذ می گردد. دو سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی این عکس ها را اخذ می کنند. با تفسیر عکس هوایی در نتیجه می توان اطلاعاتی از عکس هوایی به دست آورد. یکی از کاربرد های تفسیر عکس هوایی جانمایی ملک می باشد.

به طور کلی جانمایی ملک یعنی تعیین موقعیت و مرز های ملک بر روی زمین و تثبیت آن با استفاده از مختصات یو تی ام ملک است. وقتی که به دلایل مختلف اختلافاتی بر سر حدود و مرز های املاک مابین هم به وجود آید لازم است تامین دلیلی تهیه گردد. این تامین دلیل با انجام جانمایی تفسیر عکس هوایی قابل تهیه است. در حقیقت با انجام تفسیر عکس هوایی سابقه دیوار کشی ملک بررسی می شود. و حدود اربعه اراضی معلوم می شود.

نمونه دادخواست تامین دلیل جانمایی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی قابل تهیه می باشد.

کارشناس با توجه به سال صدور سند و موقعیت ملک عکس های هوایی را تهیه می کند. و سپس با زوج عکس و با استفاده از تجهیزات دقیق و مخصوص تفسیر عکس ها را آغاز خواهد کرد. تا در نتیجه مرز های ملک تعیین شود. و سپس این عکس ها روی زمین جانمایی می گردد. با معلوم شدن حدود اربعه اراضی نقشه یو تی ام قابل تهیه خواهد بود. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از برداشت سپس ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. نقشه یو تی ام تهیه شده مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

جانمایی ملک حل اختلافات

جانمایی ملک حل اختلافات

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما