کارشناس جانمایی پلاک ثبتی

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی

در واقع به دلیل رها سازی ملک قدیمی به مدت طولانی یافتن آدرس ملک ممکن نمی باشد . در این مواقع با استفاده از اسناد قدیمی ملک امکان یافتن آدرس ملک وجود ندارد. زیرا اسناد قدیمی حاوی اطلاعات مکانی نمی باشد .فقط یک پلاک ثبتی از ملک در سند قدیمی موجود است. در این مواقع برای یافتن آدرس ثبتی ملک باید به کارشناس جانمایی پلاک ثبتی مراجعه شود.و جانمایی پلاک ثبتی  انجام شود.

برای انجام عملیات تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی می توان. به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه کرد.این متخصص برای انجام این عملیات ابتدا اسناد قدیمی را جمع آوری خواهد کرد.بعد از جمع آوری این اسناد سپس اسناد ثبتی از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود. سپس برای مدتی تمامی اسناد بررسی می شود. تا نقشه ثبتی ملک مشخص شود.در ادامه با جانمایی نقشه ثبتی بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. سپس نقشه برداری از ملک ممکن خواهد بود.کارشناس برای انجام نقشه برداری از جی پی اس دو یا سه فرکانسه بهره خواهد برد.مختصات یو تی ام کنج ها برداشت می شود.سپس نقشه یو تی ام ترسیم می شود.و در نتیجه این نقشه که مهر و امضا شده است،قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود.

کاربرد جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی در امور ملکی بسیار کاربردی و ضروری می باشد. در واقع برای حل مشکلات پیش آمده. و یا انجام اموری که مربوط به ادارات دولتی. مانند شهرداری ها و اداره ثبت اسناد کشور می شود. می بایست از جانمایی پلاک ثبتی استفاده نمود. و نقشه جانمایی پلاک ثبتی را در دست داشت.

برای مثال در زمان اخذ سند تک برگ به جز نقشه یو تی ام. ارائه نقشه پلاک ثبتی ملک نیز الزامی است. و یا در برخی موارد حدود اربعه اراضی کشاورزی و یا املاک به درستی و با دقت مشخص نیست.یا به مرور زمان دستخوش تغییر شده است. و در برخی موارد سند هایی وجود دارد که موقعیت آن ها مشخص نیست. که برای حل تمامی این موارد تنها راه حل تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی می باشد. که توسط کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی انجام می پذیرد. و ممهور به مهر این کارشناس می باشد .و مانند سند رسمی ارزش حقوقی دارد.

هزینه جانمایی پلاک ثبتی

معمولاً تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی با توجه به مرزهای ملک. و پلاک اصلی و فرعی که در سند دفترچه ای یا بنچاق مشخص شده است. انجام می پذیرد. برای دریافت جانمایی پلاک ثبتی، لازم است که هزینه ای را پرداخت کنید. که محاسبه این نرخ برای کسانی که اطلاعات کافی در این حیطه ندارند، به آسانی امکان پذیر نیست. اما خوب است بدانید که هزینه جانمایی پلاک ثبتی مطابق تعرفه های مصوب،در کل کشور صورت می گیرد. که این تعرفه ها به عوامل خاصی بستگی پیدا می‌ کنند. و با بررسی کامل این عوامل، برخی از هزینه ها دچار تغییر خواهند شد.

  • عوامل تاثیر گذار بر هزینه انجام جانمایی پلاک ثبتی عبارتند از:
  • متراژ ملک مورد نظر پس از به دست آمدن نقشه نهایی
  • قرارگیری ملک در اراضی دشت یا تپه های متوسط و یا مناطق کوهستانی
  • نحوه جانمایی پلاک با استفاده از نقشه یو تی ام، دستگاه ها بر اساس میزان دقت
  • انتخاب مراکز ارائه دهنده خدمات جانمایی پلاک

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی

پلاک ثبتی چیست؟

تقسیم بندی املاک و اراضی از تقسیمات استانی شروع می شود. و به بخش بندی می رسد. بخش های ثبتی نیز به قطعه تقسیم می شوند. و برای قطعات اصلی یک شماره شناسایی تعیین می شود. سپس تقسیم بندی به سطح املاک می رسد. و برای هر ملک یک شماره اصلی و یک شماره فرعی تعیین می شود.ترکیب شماره اصلی و شماره فرعی ملک را شماره پلاک ثبتی آن ملک می گویند.

جانمایی پلاک ثبتی توسط چه کسی انجام می شود؟

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی در واقع کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری است. که عملیات تعیین مرزها و موقعیت ملک بر روی زمین را انجام می دهد. در انتهای کار جانمایی یک نقشه یو تی ام از ملک تهیه می کند. و این نقشه یو تی ام بعد از چاپ توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری مهر و امضا می شود. و به دست متقاضی می رسد. تا برای امور اداری ملک در سازمان ها و ارگان های دولتی اقدام کند.

نقشه یو تی ام

سیستم  یو تی ام یک سیستم تصویر روی سیستم مختصاتی دو بعدی  می باشد. که با این سیستم، مختصات هر نقطه روی کره زمین دارای یک مختصات اختصاصی است. که در هیج جای کره زمین شبیه این مختصات وجود ندارد. و هر نقطه از کره زمین مختصات منحصر به فرد خود را دارد. نقشه یو تی ام با استفاده از این سیستم برای مشخص کردن مکان یک نقطه بر روی کره زمین بکار می رود.

نحوه جانمایی پلاک های ثبتی برای سند تک برگ

جانمایی پلاک ثبتی، امری که بسیار با آن مواجه شده اید. یک روشی است که در آن، مکان ثبتی زمین و املاک. به طور کامل و دقیق بر اساس پارامتر های مهم که در سازمان ثبت اسناد. و سایر نهاد های مربوطه مورد توجه است، مشخص می گردد. به دست آوردن پلاک ثبتی در فرآیند اخذ سند تک برگ. در صورتی که توسط کارشناس جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. می تواند به عنوان یکی از مدارک اصلی و قابل استناد محسوب شود. زیرا از اعتبار حقوقی برخوردار است. باید بدانید که برای مشخص کردن پلاک ثبتی ابتدا باید محل دقیق ملک روی زمین مشخص شود. و بر اساس آن جانمایی صورت گیرد. که تمامی مراحل این عملیات با استفاده از ابزارهای نقشه برداری به صورت کامل و دقیق انجام می پذیرد.

کارشناس جانمایی پلاک ثبتی با بررسی و احراز هویت مالکیت ملک، در محل حاضر شده. و با مشخص شدن محل دقیق ملک، حریم همسایه ها را با استفاده از میخ یا فنس. به صورت کامل مشخص می نماید. سپس با استفاده از دوربین های مخصوص و جی پی اس در محل. مختصات گوشه های ملک را برداشت می‌ کند. پس از ترسیم مختصات و گوشه ‌ها، آن را در سیستم کاداستر کشور جانمایی نموده. که حاصل این عملیات، یک نقشه utm از ملک می باشد. اما در شرایطی که محل دقیق ملک حتی برای مالک نیز قابل تشخیص نباشد. ابتدا باید جانمایی پلاک ثبتی صورت بگیرد. که این کار توسط تفسیر عکس های هوایی انجام گرفته. و سپس اقدام به مشخص کردن گوشه های ملک به صورت کامل و دقیق می کنند.

نحوه جانمایی پلاک های ثبتی برای سند تک برگ

نحوه جانمایی پلاک های ثبتی برای سند تک برگ

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما