دریافت تصاویر ماهواره ای قدیمی

دریافت تصاویر ماهواره ای قدیمی

تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای زمانی لازم است انجام شود. که افراد بخواهند به اطلاعات قدیمی از ملک دست بیابند. و در نتیجه با توجه به این اطلاعات مسائل ملکی حل شود. به عنوان مثال یکی از مواقعی که لازم است تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای انجام شود. زمانی است که دولت اراضی افراد را ملی اعلام کرده باشد. در نتیجه لازم است برای سابقه احیا زمین زراعی بررسی شود. در واقع اراضی ملی به زمینی گفته می شود که سابقه احیا در آن وجود ندارد. و زمین شکل طبیعی خود را حفظ کرده است.

در نتیجه به جهت تهیه تامین دلیل برای ارائه به مراجع قضایی انجام تفسیرعکس هوایی برای بررسی سابقه احیا ضروری می باشد. تفسیر عکس هوایی از عهده کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی بر می آید. این متخصص بعد از دریافت تصاویر ماهواره ای قدیمی در نتیجه سابقه احیا را در اراضی بررسی خواهد کرد. در انتها گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه می شود. این گزارش مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

عکسبرداری هوایی

عکس برداری هوایی و یا همان Aerial photography به تکنیک ثبت عکس از سطح زمین به کمک هواپیما گفته می شود. عکسبرداری هوایی در کشور ما توسط سازمان نقشه برداری و یا سازمان جغرافیایی انجام می شود. عکس هوایی یک تصویر واقعی از عوارض و خصوصیات ظاهری سطح زمین است که توسط دوربین عکسبرداری گرفته شده ست. کاربرد های عکس هوایی شامل زمین شناسی، جاده سازی، کشاورزی، منابع طبیعی  همچنین تهیه تامین دلیل می باشد.

تفسیر عکس هوایی چیست؟

به شناسایی و ارزیابی عوارض ثبتی در لحظه عکسبرداری از سطح زمین و همچنین بررسی و تطبیق آن با وضع موجود تفسیر عکس هوایی میگویند. تفسیر عکس هوایی توسط یک فرد متخصص و با تجربه همچون کارشناس رسمی دادگستری با استفاده از استریوسکوپ انجام می شود. عکس هوایی در کشورد ما توسط سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی تهیه می شود. در نتیجه با مراجعه به این سازمان ها تهیه عکس هویی ممکن می باشد.

اطلاعات حاشیه عکس هوایی

در حاشیه عکس هوایی اطلاعاتی درج می شود که در نتیجه به کمک آن عکس هوایی تفسیر و بررسی می شود. این اطلاعات شامل:

 • شماره عکس
 • ساعت عکسبرداری
 • شماره دوربین
 • آلتیمتر
 • فاصله کانونی
 • تراز

مراحل تفسیر عکس هوایی

مفسران تفسیر عکس هوایی به جهت انجام تفسیر عکس هوایی 7 عمل را انجام می دهند که شامل موارد زیر است:

 • آشکارسازی: این روش به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روی عکس هوایی انجام می شود.
 • شناسایی و تشخیص: در این روش پدیده ها شناسایی می شود.
 • تحلیل: در این عملیات مکان یابی پدیده ها آشکار می شود.
 • قیاس: در کار های پیچیده برای پیش بینی پدیده ها ار روابط روی عکس ها استفاده می شود.
 • طبقه بندی: پدیده های شناسایی شده به طور منظم طبقه بندی می شود.
 • ایدآل سازی: با استفاده از خط های توزیع مکانی در پدیده ها، خلاصه سازی انجام می شود.
 • تعیین صحت: در این پدیده نقاطی هستند که به صورت تصادفی بر روی منطقه مورد نظر مشاهده قرار می گیرد.

تهیه تامین دلیل تفسیر عکس هوایی

تفسیر و بررسی عکس هوایی برای تهیه تامین دلیل برای ارائه به دادگاه کاربرد دارد. در واقع اختلافات ملکی ممکن است به وجود آید. در نتیجه برای حل این اختلافات لازم است تامین دلیلی تهیه شود. به عنوان مثال از جمله مواقعی که لازم است به حل اختلافات تامین دلیلی تهیه شود. و به مراجع قضایی ارائه شود وقتی است که مرز ها به هم ریخته شود. و به حدود ملک تعارض شود در نتیجه برای حل این اختلافات لازم است حدود اربعه و دیوارکشی قدیمی ملک مشخص شود. بنابراین انجام تفسیر عکس هوایی لازم و ضروری خواهد بود.

برای انجام تفسیر عکس هوایی می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص برای انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا اقدام به تهیه عکس هوایی خواهد کرد. این متخصص دریافت تصاویر ماهواره ای قدیمی را انجام خواهد داد. در ادامه تفسیر عکس هوایی انجام می گیرد. با اتمام تفسیر عکس هوایی و تشخیص دیوار کشی قدیمی ملک در ادامه جانمایی آن بر روی زمین انجام می شود. سپس نقشه یو تی ام ملک تهیه می گردد و در نتیجه گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه می شود. و این گزارش مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود تا اختلافات ملکی حل گردد.

تفسیر عکس هوایی بررسی سابقه احیا

زمانی لازم است سابقه احیای زمین بررسی شود. و تامین دلیلی جهت ارائه به مراجع قضایی آماده گردد که اراضی ملی اعلام شود. در واقع اراضی ملی به زمینی گفته می شود که سابقه احیا در آن وجود ندارد. و زمین شکل طبیعی خود را حفظ کرده است. در نتیجه بررسی سابقه احیای زمین با انجام تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای ممکن می باشد.

در واقع مالکین اراضی زراعی می توانند اقداماتی را برای حفظ اراضی خود انجام دهند. برای اعتراض به ملی اعلام شدن اراضی می توان به مراجع قضایی مراجعه نمود. در ادامه لازم است تامین دلیلی جهت ارائه به مراجع قضایی تهیه شود.

برای انجام تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای به منظور بررسی سابقه احیا زمین می بایست. به یک فرد متخصص مراجعه نمود. که در نتیجه با دقت بالا تفسیر عکس هوایی سابقه احیا زمین قابل بررسی باشد. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است که می تواند تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای را انجام دهد و در نتیجه به سابقه احیا زمین پی ببرد. تامین دلیل توسط این متخصص معتبر می باشد.

برای انجام تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای ابتدا این عکس ها تهیه می شوند. و به جهت تهیه عکس هوایی مراجعه به سازمان نقشه برداری انجام می گیرد و عکس هوایی با توجه به تاریخ عکسبرداری تهیه می گردد.

در ادامه با استفاده از استریوسکوپ تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای انجام می شود. و سابقه احیا زمین بررسی می شود. در نتیجه با اتمام تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای یک گزارش از تفسیر عکس هوایی تهیه می شود. این گزارش مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

تفسیر عکس هوایی بررسی سابقه احیا

تفسیر عکس هوایی بررسی سابقه احیا

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما