تعرفه نقشه برداری اداره ثبت اسناد

تعرفه نقشه برداری اداره ثبت اسناد

اسناد قدیمی دفترچه ای یکسری ویژگی های منفی دارند که به واسطه این ویژگی ها، مشکلات فراوانی را پیش می آید. در واقع معایبی همچون امنیت پایین، عدم درج اطلاعات مکانی ملک، دقت پایین، سیستمی نبودن، ناخوانا بودن و .. می باشد. بنابراین اسناد تک برگ به وجود آمدند تا نقص های اسناد قدیمی را نداشته باشند. این اسناد یکپارچه، به روز، با دقت بالا، چاپ سیستمی، خوانا می باشند.

لازم است در کمترین زمان تبدیل سند قدیمی ملک به سند تک برگی ملک انجام شود. برای این تبدیل لازم است مدارکی را تهیه نمود و به اداره ثبت اسناد ارائه داد. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام است. تعرفه نقشه برداری اداره ثبت اسناد بر طبق تعرفه معلوم می شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را تهیه نماید.

افراد غیر متخصص برای تهیه این نقشه از روش ها و تجهیزات دقیق بهره نمی گیرد. و به جای استفاده از تجهیزات دقیق و به روز از ابزاری با دقت پایین استفاده می کنند. مثلا از جی پی اس دستی که دقت پایینی دارد برای برداشت مختصات استفاده می کنند. کارشناس برای تهیه این نقشه از تجهیزات دقیقی مثل دوربین های توتال استیشن استفاده می کند. و بعد از اتمام برداشت زمینی نوبت به ترسیم نقشه یو تی ام و جانمایی آن روی نقشه یک دو هزارم فرا می رسد. بعد از ترسیم این نقشه چاپ و مهر و امضا می شود. و سپس با ارائه این نقشه به ادراه ثبت می توان سند تک برگ اخذ کرد.

سند تک برگ چیست؟

سند تک برگی یکی از اسنادی است که اخیرا به وجود آمده است. امروزه اسناد تک برگی برای املاک صادر می شود و سند رسمی امروزی می باشد. از ویژگی های مهم سند تک برگی هولوگرام امنیتی آن است این امر از جعل آن جلوگیری می کند. در صورتی که سند دفترچه ای اینگونه نمی باشد. در سند تک برگی امکان چاپ و نوشتن یک مالک وجود دارد و در نقل و انتقال بعدی سند از اعتبار می افتد. و در نتیجه سند تک برگی به نام مالک جدید صادر می شود.

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی می باشد. با تهیه نقشه یو تی ام اطلاعات فنی ملک همچون ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملک معلوم می شود. برای تهیه این نقشه می بایست به فردی متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

مزیت تبدیل سند فدیمی به تک برگی

 • یکی از مهم ترین وِیژگی های تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ در صورت وجود شریک و شرکا در یک ملک می باشد. و هر مالک ملک یک سند مجزا خواهد داشت.
 • در سند تک برگی مشکل بد خط و ناخوانا بودن سند و نوشتن اصلاحات پی در پی پشت سند وجود ندارد و به راحتی می توان اطلاعات درون سند را دید.
 • سند تک برگی مانند سند منگوله دار به صورت دستی تهیه نمی شود و روند چاپ آن سیستمی است. یکی از بزرگ ترین مزیت های سند های جدید تک برگی می باشد.
 • ثبت کامل، سیستمی و یکپارچه اطلاعات ملک و درج اطلاعات مالک و به روز رسانی اطلاعات در هر انتقال از جمله ویژگی های سند تک برگی می باشد.
 • سند تک برگ به راحتی جعل نمی شود.
 • سند تک برگی کروکی دقیق و اطلاعات جزئی تری نسبت به سند های منگوله دار قدیمی در خود دارند. با تکیه به این اسناد مشکلاتی همانند ابهام در متراژ ملک، تعرض به زمین ها اتفاق نخواهد افتاد.
 • تسهیل در تعویض سند در محل دفتر اسناد رسمی
 • سند تک برگی برای یک نفر صادر می شود و مشکل فرسودگی سند و دست به دست شدن آن حل می گردد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ سند تک برگی

 1. اصل و کپی مدارک هویتی خریدار و فروشنده ملک و مالک جدید و مالک قبلی آن
 2. ارائه پایانکار شهرداری
 3. استعلام سند
 4. تسویه حساب با بیمه تامین اجتماعی برای املاکی که کاربری صنعتی و تجاری دارند.
 5. قبض تلفن ثابت ملک و نشانی ملک به همراه کد پستی
 6. کروکی دقیق ملک
 7. نقشه یو تی ام ملک

فرم تقاضای دریافت سند تک برگی ملک و فرم مربوط به اداره پست از جمله فرم هایی می باشند که باید تکمیل شود. پرداخت هزینه های لازم در خود اداره های ثبت از طریق دستگاه کارتخوان امکان پذیر می باشد. در نتیجه با ارائه مدارک لازم به اداره ثبت اسناد اخذ سند تک برگی ممکن خواهد بود.

اخذ سند تک برگی و تهیه نقشه یو تی ام

برای اینکه بتوان سند قدیمی ملک را به سند تک برگی تبدیل نمود لازم است مدارکی را تهیه و به اداره ثبت اسناد ارائه داد. از آنجایی که در اسناد قدیمی ملک اطلاعات دقیقی از ملک همانند ابعاد و مساحت ملک با دقت بالا و موقعیت مکانی ملک نیز معلوم نیست. و فقط حدودی از ملک در آن ذکر شده است پس با وجود این اسناد قدیمی بسیاری از مسائل و مشکلات مختلف برای مالک پیش می آید. بنابراین اگر ملکی با سند قدیمی دارید برای جلوگیری از مشکلات حقوقی که احتمال پیش آمدن آن وجود دارد و برای اینکه ملکتان از دستتان نرود هر چه زود تر اقدام به اخذ سند جدید تک برگ کنید زیرا اسناد جدید تک برگ امنیت بالایی دارند. همچنین مزایای بسیار دیگری نیز دارند و به همین دلیل امروزه جایگزین اسناد قدیمی شده اند.

یکی از مدارک لازم که اداره ثبت اسناد در خواست می کند نقشه یو تی ام است. برای تهیه نقشه یو تی ام می توان به یک فرد متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری می تواند این نقشه را با دقت و صحت بالا به گونه ای تهیه نماید. دو روش برای تهیه نقشه یو تی ام وجود دارد یکی از این روش ها استفاده از دوربین های نقشه برداری است که بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه انجام می شود. و بعد روی یک نقشه یک دوهزارم جانمایی خواهد شد و این نقشه مهر و امضا شده آماده ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد شد. در نتیجه سند تک برگی را اداره ثبت اسناد صادر خواهد کرد. تعرفه نقشه برداری اداره ثبت اسناد را سازمان نقشه برداری هر ساله اعلام می کند.

اخذ سند تک برگی و تهیه نقشه یو تی ام

اخذ سند تک برگی و تهیه نقشه یو تی ام

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما