جانمایی پلاک ثبتی تهران

جانمایی پلاک ثبتی تهران

ممکن است فردی یک سند قدیمی از ملک قدیمی خود در اختیار داشته باشد. اما از آدرس ملک خود بی اطلاع باشد در واقع به این املاک گمشده می گویند. و از آنجایی که سند این املاک قدیمی است نمیتوان با استفاده از آن آدرس ملک را پیدا کرد. برای یافتن آدرس ملک گمشده لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. همچنین برای یافتن حدود اربعه ملکی که دیوارکشی نا معلومی دارد انجام این عملیات ضروری خواهد بود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی تهران می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. تا در نتیجه به صورت اصولی و با دقت بالا انجام شود.

جانمایی پلاک ثبتی چیست ؟

جانمایی پلاک ثبتی عملیات تخصصی است و با انجام آن موقعیت ملک طبق سند ثبتی ملک بر روی زمین تثبیت می شود. این عملیات تخصصی با استفاده از اسناد و مدارک قدیمی و نقشه ثبتی ملک انجام می شود. انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی بار حقوقی بالایی دارد. و در نتیجه به جهت انجام این عملیات مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی ضروری است.

پلاک ثبتی چیست؟

تقسیم بندی املاک و اراضی از استان شروع می شود. و در نتیجه به بخش های کوچک تر تقسیم می شود. هر یک از بخش ها به قطعه تقسیم می شود و هر قطعه یک شماره شناسایی خواهد داشت. سپس تقسیم بندی به ملک می رسد. و هر ملک دارای شماره اصلی و فرعی می باشد. پلاک ثبتی برای شناسایی املاک و اراضی به وجود آمده است.

مدارک لازم برای جانمایی پلاک ثبتی

در واقع به جهت انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک لازم است مدارک قدیمی ملک به کارشناس ارائه شود. تا در نتیجه با توجه به این مدارک و پلاک ثبتی ملک استخراج نقشه ثبتی ملک و انجام جانمایی پلاک ثبتی ممکن باشد. بنابراین لازم است مدارکی همانند سند دفترچه ای، بنچاق، قولنامه، سند مادر و .. گردآوری و ارائه شود.

مراحل جانمایی پلاک ثبتی ملک

  • جمع آوری و بررسی داده ها و مدارک موجود
  • استعلام نقشه ثبتی ملک
  • جانمایی ملک
  • تعیین مختصات دقیق

هزینه جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی تهران با توجه به پلاک ثبتی ملک انجام می شود.  برای انجام جانمایی پلاک ثبتی لازم است هزینه ای پرداخت شود. هزینه انجام جانمایی پلاک ثبتی به عواملی بستگی دارد. این عوامل شامل: متراژ و مساحت ملک، موقعیت و منطقه ای که ملک در آن قرار گرفته است و .. می باشد.

روش انجام جانمایی پلاک ثبتی

به جهت انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک می توان به یک فرد متخصص و با تجربه مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان فرد متخصصی است که

بادسترسی به بانک اطلاعت ثبتی می تواند این عملیات تخصصی را انجام دهد.

انجام جانمایی پلاک ثبتی نیازمند اسناد و مدارک قدیمی و همچنین اسناد ثبتی ملک می باشد.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی اسناد و مدارک قدیمی ملک مورد بررسی قرار می گیرد. و در ادامه با توجه به پلاک ثبتی ملک نقشه ثبتی ملک استخراج می شود. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در ادامه نقشه برداری از ملک آغاز می شود تا نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی تهیه شود. برای تهیه نقشه یو تی ام ابتدا از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود و مختصات یو تی ام کنج ها و شکستگی ها برداشت می شود در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. این نقشه چاپ و مهر و امضا شده قابل ارائه به ادارات و سازمان های مختلف خواهد بود.

با تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی موقعیت منحصر به فرد پلاک ثبتی ملک بر روی زمین حاصل می شود. و همچنین ابعاد و مساحت دقیق آن نیز برآورد می گردد.

نقشه یو تی ام چه تفاوتی با نقشه جانمایی پلاک ثبتی دارد؟

به طور کلی افراد گمان می کنند این نقشه ها یکسان می باشند زیرا از لحاظ ظاهری تفاوت کمی با هم دارند. در واقع نقشه یوتی ام شامل مختصات یو تی ام کنج های ملک و همچنین مساحت و ابعاد ملک می باشد. اما در نقشه جانمایی پلاک ثبتی، پلاک اصلی و فرعی ملک بر روی نقشه مشخص می باشد. و در صورت نا معلوم بودن حدود اربعه و یا آدرس ملک این نقشه تهیه می شود.

کاربرد جانمایی پلاک ثبتی

  • تشخیص موقعیت دقیق املاک قدیمی
  • تشخیص موقعیت دقیق املاک گمشده
  • تعیین حدود اربعه دقیق برای املاک فاقد دیوار کشی
  • تهیه تامین دلیل برای حل اختلافات ملکی

جانمایی پلاک ثبتی اراضی زراعی

به جهت اخذ سند تک برگ از اداره ثبت اسناد و مدارک لازم است مدارکی را تهیه و به اداره ثبت اسناد ارائه داد. از جمله این مدارک نقشه یو تی ام است. تهیه نقشه یو تی ام زمانی ممکن است که اراضی دیوارکشی و حدود اربعه معلومی دارند. از آنجایی که اراضی زراعی مساحت بالایی دارند در نتیجه حدود اربعه اراضی بر روی زمین نا معلوم است. بنابراین به جهت معلوم نمودن این حدود لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی از اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک استفاده می شود. و در نتیجه حدود ثبتی ملک مشخص می شود و تهیه نقشه یو تی ام ممکن می باشد.

جانمایی پلاک ثبتی برای املاک گمشده

برخی از املاک به دلایلی آدرسشان نامعلوم می شود. در واقع ممکن است فردی به دلایلی ملک قدیمی خود را برای سال ها رها کرده باشند در نتیجه برای معلوم نمودن آدرس ملک لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود.

در واقع املاک قدیمی دارای سند قدیمی می باشند و این اسناد حاوی اطلاعات مکانی ملک نمی باشد و تنها حد و حدود اراضی در سند مشخص می باشد. بنابراین به جهت مشخص نمودن آدرس دقیق ملک لازم است اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک بررسی شود و به کمک آن ها موقعیت پلاک ثبتی ملک معلوم گردد.

جانمایی پلاک ثبتی برای تعیین حدود اربعه ملک

در صورتی که حدود اربعه املاک بر روی زمین نا معلوم باشد در نتیجه ممکن است به حدود اربعه ملک تعارض شود. بنابراین برای جلوگیری از تعارض به حدود ملک و به وجود آمدن مشکلات حقوقی در نتیجه بهتر است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. و حدود ثبتی ملک معلوم گردد.

جانمایی پلاک ثبتی برای تعیین حدود اربعه ملک

جانمایی پلاک ثبتی برای تعیین حدود اربعه ملک

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما