آدرس ملک با پلاک ثبتی

آدرس ملک با پلاک ثبتی

افرادی هستند که سالهای طولانی ملک خود را به حال خود رها کرده اند. این افراد بعد در صورتی که بخواهند به ملک خود مراجعه کنند. تا بتوانند از ملک خود بهره برداری نمایند ممکن است به مشکل بر بخورند. در واقع با گذشت زمان ممکن است فرد نتواند به آدرس ملک خود دست پیدا کند. به این املاک گمشده می گویند. برای یافتن آدرس املاکی که فاقد موقعیت مشخص می باشند و آدرس معلومی ندارند باید جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. در واقع از آنجایی که اسناد این املاک قدیمی است در نتیجه یافتن آدرس ملک به کمک سند قدیمی ملک ممکن نمی باشد.

جانمایی پلاک ثبتی عملیاتی تخصصی است که تنها افراد متخصص از عهده آن بر می آیند. فردی مانند کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی که به اسناد ثبتی ملک دسترسی دارد .می تواند این عملیات را انجام دهد و آدرس ملک را معلوم سازد.

برای یافتن آدرس ملک با پلاک ثبتی کارشناس ابتدا تمامی مدارک قدیمی ملک را از مالک اخذ می کند. و سپس اسناد ثبتی را با توجه به پلاک ثبتی ملک استخراج می گردد. در ادامه تمامی این اسناد به مدت دو هفته بررسی می شوند. و سپس آدرس ثبتی ملک مشخص می شود. در ادامه کارشناس برای اینکه حدود اربعه ملک را بر روی زمین مشخص نماید نقشه ثبتی را بر روی زمین جانمایی خواهد کرد. در آخر با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه مختصات یو تی ام کنج ها برداشت می شود و  نقشه یو تی ام ترسیم و چاپ خواهد شد. با استفاده از این نقشه و مدارک دیگر می توان به اداره ثبت اسناد جهت اخذ سند تک برگ مراجعه کرد.

ملک گمشده چیست؟

به املاکی که مالک آن اطلاع دقیقی از موقعیت جغرافیایی آن ندارد ملک گمشده گفته می شود. در واقع ملک زمانی گمشده می شود که به مدت زمان طولانی رها شود. و اطلاعاتی از موقعیت آن موجود نباشد. یافتن آدرس این املاک به کمک سند قدیمی ملک ممکن نیست. در واقع یکی از معایبی که سند منگوله دار دارد درج نشدن اطلاعات فنی و مکانی ملک در آن می باشد. در واقع این اسناد حاوی اطلاعاتی همانند مساحت، ابعاد و موقعیت ملک نمی باشد. بنابراین به جهت یافتن آدرس ملک گمشده لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. تا وی با استفاده از اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک جانمایی پلاک ثبتی را انجام دهد.

چه کسی توانایی انجام جانمایی پلاک ثبتی را دارد؟

انجام جانمایی پلاک ثبتی با این هدف انجام می شود تا در نتیجه آدرس و حدود ثبتی دقیق ملک معلوم گردد. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی می توان به فردی متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص به کامل ترین بانک اطلاعات ثبتی دسترسی دارد. وی برای انجام جانمایی پلاک از اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک استفاده خواهد کرد. در صورت سپردن این عملیات به اشخاص غیر متخصص در نتیجه پلاک ثبتی در موقعیت دقیق و حقیقی خود قرار نخواهد گرفت. همین امر باعث بروز مشکلاتی برای مالک خواهد شد.

جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی عبارت فنی می باشد. که مفهوم عامیانه آن یافتن آدرس ملک از روی سند می باشد. در سند قدیمی آدرس ملک درج نمی شد . تنها پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک در آن مشخص می باشد. این عملیات تخصصی به جهت تعیین آدرس ملک گمشده و همچنین به جهت معلوم نمودن حدود اربعه ملکی که مرز های نا معلومی دارد، انجام می شود.

آدرس ملک با پلاک ثبتی

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام نقشه ای براساس یک سیستم مختصات جهانی می باشد. در آن هر نقطع دارای مختصات منحصر به فرد می باشد. با تهیه این نقشه مختصات هر گوشه ملک با دقت سانتی متری معلوم می شود. به طوری که ملکی با موقعیت مشابه بر روی زمین وجود ندارد. با تهیه این نقشه موقعیت، ابعاد و مساحت دقیق ملک با دقت سانتی متری معلوم می شود.

تهیه سند تک برگ برای ملک فاقد دیوارکشی

اسناد تک برگ دقت بالایی دارد و تمام اطلاعات مربوط به ملک با دقت بالایی درج می شود. اطلاعات فنی مربوط به ملک معمولا در گذشته با دقت پایین به دست می آمد. و همچنین در اسناد قدیمی موقعیت مکانی ملک مشخص نیست. اما در اسناد تک برگ اطلاعاتی از جمله مساحت، ابعاد و موقعیت مکانی ملک با دقت بالایی درج می شود. این اطلاعات با تهیه نقشه یو تی ام حاصل می شود.

برای تهیه این نقشه معلوم بودن حدود اربعه ملک ضروری می باشد. در صورتی که این حدود معلوم نباشد. لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی به جهت مشخص نمودن حدود ثبتی ملک مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی ضروری می باشد. این کارشناس ابتدا اسناد مربوط به ملک و همچنین اسناد و مدارک ثبتی را جمع آوری می کند و سپس با مشخص شدن موقعیت ملک آن را روی زمین جانمایی خواهد کرد و با جانمایی پلاک ثبتی روی زمین امکان تهیه نقشه یو تی ام وجود خواهد داشت.

نقشه یو تی ام با استفاده از تجهیزات دقیقی مثل دوربین های توتال استیشن و جی پی اس دو فرکانسه قابل تهیه است. و در نهایت نقشه یو تی ام ترسیم و چاپ می شود. و مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود. در نتیجه سند تک برگ برای ملک صادر می شود.

تعیین آدرس ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری

ممکن است فردی سند قدیمی از ملک خود در اختیار داشته باشد اما از آدرس ملک خود بی اطلاع باشد. در نتیجه به جهت تعیین آدرس ملک گمشده لازم است. جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. در واقع تعیین آدرس ملک با پلاک ثبتی ممکن می باشد.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص برای انجام این عملیات از اسناد و مدارک قدیمی ملک و همچنین اسناد ثبتی استفاده خواهد کرد. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در ادامه نقشه برداری از ملک انجام می شود و نقشه یو تی ام تهیه می شود.

تعیین آدرس ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری

تعیین آدرس ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رأی: 1

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما